Kiemo nauda

Kiemo vartai atviri, galite užeiti. Kad ir koks viliojantis kvietimas, aš pasiliksiu prie vartų, nes norių išstudijuoti jų ornamentiką ir užrašyti istoriją, kurią jie pasakoja praeiviams. Didysis dvaras rodės augo ne dienomis, bet valandomis. Mane traukė tik vartų dekoras ir lenkto metalo formų prasmė. Aš visados ieškojau prasmės pačiose netikėčiausiose vietose. Kodėl vartai vedantys į dar nuostabesnį sodą, mane taip sudomino? Kad ir kaip būtų keista, aš specializavausi tvorų ir vartų tyrimo srityje. Vieni tyrinėjo vaizduojamąjį meną, literatūros ir prozos kūrinius ar net pačią architektūrą, bet mane sudomino utilitarus ir estetiškas tvorų kūrimas. Taip, aptvaras aš traktavau kaip meno kūrinį, be ne kaip meną dėl meno.

Tvoros ir kiemo vartai turėjo savo paskirtį, jie įleisdavo klajotojų dvasias į paslaptingą pasaulį. Nors visu domino, paveikslais iškabintos rūmų sienos ir estetiškai suprojektuotas sodas, aš likau prie vartų. Užsirašinėjau kiekvieną vartų elementą, o atsivertusi simbolių žodynus bandžiau sukurti rišlią šio dvaro savininkų istoriją. Jie laikėsi senų tvėrimo ir vartų dekoravimo tradicijų. Kiekvienas simbolis turėjo savo reikšmę ir istoriją. Visą gyvenimą besidomėjusi vartais, ieškojau sąsajų ir analogijų tarp šio kūrinio ir praeities aptvarinių stebuklų.Prisiminiau mitus ir visas išgalvotas vartų istorijas. Kiek pasaulio stebuklų pasiglemžę gamta ir laikas. Pradedant Babilono vartais ir nuostabia jų turkio spalva.

Vadinamieji Babilono kiemo vartai, tai nepakeičiamas pasaulio stebuklas. „Rojaus varai“, kuriuos sukūrė garsus renesanso menininkas iš Florencijos Lorenzo Ghiberti mane sužavėjo dar stipriau. Kaip galima suskurti tokius dangiškus vartus? Visiška jų priešingybė, tai Aušvico vartai į pragarą. Kaip bebūtų gaila, teko studijuoti ir šių minimalistinių vartų formas. Tikiuosi, kad niekada daugiau neteks įžengti pro juos. Labiau nei istorinės tvoros, mane domino literatūrinė ir išgalvotos mitologijos. Vieni iš įstabiausių vartų, pro kuriuos realiame gyvenime neperžengsite, tai Tolkieno sukurtos „Isilduro ir Anariono satulos“, kurios kaip didieji Atlantai saugojo viduržemius. Vis tik vartai su kuriais susidūriau ne iš tolo nepriminė Rodo Koloso didingumo.

Kiemo vartai, kuriuos bandžiau iššifruoti atrodė tokie paprasti, palyginus su išgalvotomis statybinėmis konstrukcijomis. Kad ir kokia funkcionali buvo šio dvaro tvora, mane domino tik šeimos istorija, kuri slėpėsi tarp vartų virbų. Net nežinau nuo ko pradėti, galbūt nuo šių dvarininkų protėvių ir jų migracijos į pažadėtąją žemę? Kas sekė toliau, arba kokias prasmes įžvelgiau vartų ornamentuose. Šiame dvare gyveno didinga dinastija. Jie vadovavosi moraliniais ir teisiniais postulatais ir visados dievino meno kūrinius, galbūt todėl šiuose vartuose ir tvoroje tiek daug mažų nuorodų į meno kūrinius ir epochas. Kitiems šie vartai pasirodys perspausti ir perdėtai dekoruoti, tačiau aš įžvelgiau visų elementų bendrą paskirtį ir istoriją. Jie nėra tik funkcionali tvoros detalė, bet dvaro šeimos istoriją saugantis elementas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>