Echoskopija trumpai ir kada ji atliekama?

Ultragarsinis tyrimas kitaip, tai spindulinė diagnostika, kuri remiasi viena ultragarso savybe plisti ir sklisti per skysčius ir skysčiais. Nors per odą ultragarso bangos sklinda labai silpnai, o tuo labiau per orą ar kaulą, geriausia sklaida per skysčius, parenhiminius organus ir minkštuosius audinius. Jei ultragarsas susiduria su kažkokia kliūtimi, kita terpe ar paviršium, banda lūžta. Kad ultragarso tyrimas būtų tikslingas, gydytojas turi užrašyti kaip atspindėtos ir išsklaidytos tos bangos. Ultragarso vaizdas matomas ekrane. Šis tyrimas tinkamiausias tiriant makšties audinius ir pilvo organus: lytinės ir šlapimo sistemos, skydliaukę, krūtys, sąnariai ir naujagimių smegenys.

Plačiausiai echoskopija taikoma akušerijoje. Greta tyrimo privalumų, skeptikai įrašo ir trūkumus, tačiau apie viską iš eilės. Mažais kenksmingas, nedidelės spinduliuotės ir visai nejonizuojantis tyrimas naudojamas tiriant nėščiosios ir vaisiaus būklę. Jis tikrai nebrangus, atliekamas reguliariai. Dažnai tą patį tyrimą taiko ir pacientams sergantiems lytinių ir šlapimo takų sistemų ligomis. Jau minėta skydliaukė ir sąnariai tiriami tuo pačiu būdu. Nors rimtų pašalinių tyrimo reakcijų nėra, rekomenduojama prieš atliekant ultragarsą, ypatingai žarnyno, vengti pilvą pučiančių maisto produktų ir vaisvandenių. Paties tyrimo rezultatus nulemia ir gydytojo pastabumas ir profesionalumas. Kiek sunkiau echoskopuoti plaučius ir kaulus.

Dopleriniai tyrimai, tai dar viena echoskopijos šaka. Ši echoskopija stebi kraujo tėkmės kraujagyslėse ir širdyje sutrikimus. Šiuolaikinės echoskopijos technologijos suteikia progą stebėti ir trimatį ir net keturmatį vaizdą. Kaip kad ir jūsų mažylio nuotaika gali būti 2D, 3D ir net 4D formate. Jei jau išsiaiškinot pagrindinius echoskopijos faktus, pasidomėkime kada ji atliekama? Be invazijos į organizmą, gali ištirti labai daug organų. Jei ruošiatės pilvo organų echoskopijai gydytojai apžiūrės: inkstus, tulžies pūslę, kasą, blužnį, aortą ir kitas pilvo ertmėje esančias kraujagysles. Toks tyrimas tikslingas, jei jus kankina pilvo skausmai, pūtimas, sutrikusi kepenų funkcija, jus kankina inkstų ir tulžies pūslės akmenligė, hepatitas, kepenų vėžys, cirozė, kasos uždegimai, kasos vėžys it kt. Kartu su ultragarsu daromos ir inkstų bei kepenų biopsijos.

Esant krūties vėžio rizikai, echoskopija būtina. Kaip ir kepenų biopsijos, taip ir krūtų biopsijos metu atliekamas ultragarsas. Nors ultragarsu tirti kraujagysles ir arterijas nėra lengva, bet profesionalūs gydytojai pastebi net mažiausius pakitimus. Jei esat vyresniam amžiuje ir cukrinio diabeto rizikos grupėje, jums būtina atlikti tyrimą. Šio tyrimo metu matomas ir arterijos sienelės atsisluoksniavimas, pastebimos trombozės, susiaurėjimai ir kt. Jei operuojamos kaklo kraujagyslės būtina stebėti jų veiklą ultragarso tyrimu. Nuo kraujagyslių gydytojai pereina ir prie raumenų bei sąnarių ligų. Tokiu būdu galima diagnozuoti tam tikru plyšimus, piktybinius ir gerybinius auglius, pastebėti kraujavimą į raumenį ir nustatyti ankstyvą artritą.

Ultragarsu arba echoskopija tiriami ir dubens organai: šlapimtakiai, gimda, sėklidės, prostata. Moterys gali apsilankyti kai jas kankina nesustabdomos ir nepakenčiamos menstruacijų problemos ir skausmai. Būtina pasitikrinti jei įtariamas gimdos ar kiaušidžių vėžys, cistitas. Tiek vyrai, tiek ir moterys gali sužinoti apie esamas inkstų ir šlapimo pūslės ligas. Kaip ir kitais atvejai atliekamos tam tikrų organų biopsijos kartu su ultragarso priežiūra.

Prostatos echoskopija nėra pati maloniausia, nes tyrimas atliekamas per analinę angą, kad būtų galima pastebėti prostatitą, gerybinę prostatos hiperplaziją. Tokiu būdu galima nustatyti ir vyro nevaisingumo priežastis. Tyrimo metu turi būti apčiuopiamas guzelis prostatoje, jei ieškoma prostatos vėžio ženklų. Tyrimas privalomas jei šlapinamasi krauju ar atsiranda sunkumas šlapintis. Tyrimo metu imama biopsija.

Taip pat atliekamas ir skydliaukės ultragarsas, ieškant morfologinių pakitimų, cistų, mazgelių ir grūdėtumo. Jei sutrikusi hipotirozė ir hipertirozė. Tyrimo metu imama biopsija. Be svarbiausių organų atliekama ir rankų bei kojų venų ultragarsas. Gali būti nustatoma varikozė, trombozė, susiaurėjimai ir kitos kraujagyslių anomalijos.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>